Conjugarea verbelor spaniole obișnuite în dispoziția subjunctivă

Cu excepția puținilor puțini dintre noi, care pot învăța conjugațiile verbale fără efort, stăpânirea lor la un moment dat va necesita memorarea prin rote. În timp ce formele verbale pot fi confuze la început, cu utilizarea ele devin naturale ca conjugări în limba maternă.

Listele de mai jos arată formele conjunctiv pentru verbele obișnuite; vezi listări individuale pentru verbele neregulate. Sunt oferite traduceri pentru claritate în distingerea timpurilor; în viața reală, alte traduceri pot fi folosite.

Subjunctiv prezent de Regular -ar verbele

Îndepărtați o- de la persoana I singular indicativ formați și adăugați finalul corespunzător pentru a forma prezent subjunctiv: -e, -es, -e, -emos, -éis, ro.

  • care sunt Hable (că vorbesc)
  • care tú hables (că vorbești)
  • care el / ella / tu Hable (că vorbește)
  • care noi / nosotras hablemos (că vorbim)
  • care vă / voi habléis (că vorbești)
  • care ei / ellas / ustedes hablen (că ei / vorbești)

Subjunctiv prezent de Regular -er și -IR verbele:

Îndepărtați o- din forma indicativă de la prima persoană și adăugați sfârșitul potrivit:

instagram viewer
-A, -la fel de, -A, -amos, -áis, un. Rețineți cum sfârșitul formează un fel de inversare din starea de spirit indicativă. În indicativ, -ar verbele folosesc terminații cu e, cu -er și -IR verbele care folosesc un final cu A.

  • care sunt comă (că mănânc)
  • care tú Comas (că mănânci)
  • care el / ella / tu comă (că mănâncă)
  • care noi / nosotras comamos (că mâncăm)
  • care vă / voi comáis (că mănânci)
  • care ei / ellas / ustedes coman (că ei / tu mănânci)

Imperfect Subjunctive of Regular -ar verbele

Îndepărtați -pe din pluralul indicativ de la a treia persoană preterit formați și adăugați finalul corespunzător pentru imperfect subjunctiv: -A, -la fel de, -A, -amos, -ais, -un. Pune stresul pe ultima silabă a tulpinii din nosotros formă.

  • care sunt hablara (că am vorbit)
  • care tú hablaras (că ai vorbit)
  • care el / ella / tu hablara (că a vorbit)
  • care noi / nosotras habláramos (că am vorbit)
  • care vă / voi hablarais (că ai vorbit)
  • care ei / ellas / ustedes hablaran (că ei / ai vorbit)

Imperfect Subjunctive of Regular -er și -IR verbele

Aceste verbe se bazează și adaugă aceste terminații la persoana a treia cu indicativul cu -pe îndepărtat: -A, -la fel de, -A, -amos, -ais, -un. Rețineți că în imperfect, aceeași procedură finală este utilizată pentru toate cele trei tipuri de verbe conjugate; ei sunt diferiți pentru că s-au conjugat diferit în indicativul persoanei a treia.

  • care sunt comiera (că am mâncat)
  • care tú comieras (că ai mâncat)
  • care el / ella / tu comiera (că a mâncat)
  • care noi / nosotras comiéramos (că am mâncat)
  • care vă / voi comierais (că ai mâncat)
  • care ei / ellas / ustedes comieran (că ei / ai mâncat)

A doua formă a subjunctivului imperfect

Există, de asemenea, o formă mai puțin obișnuită a tensiunii imperfecte care este folosită în primul rând în scris, în special în literatură. Se aude foarte rar în vorbire în majoritatea regiunilor. Este conjugat ca mai sus, cu excepția -ra- devine -Se-. În mod normal nu este necesară memorarea acestui formular, dar ar trebui să poți să-l recunoști atunci când îl vezi sau îl auzi.

  • care sunt hablase (că am vorbit)
  • care tú hablases (că ai vorbit)
  • care el / ella / tu hablase (că a vorbit)
  • care noi / nosotras hablásemos (că am vorbit)
  • care vă / voi hablaseis (că ai vorbit)
  • care ei / ellas / ustedes hablasen (că ei / ai vorbit)
  • care sunt comiese (că am mâncat)
  • care tú comieses (că ai mâncat)
  • care el / ella / tu comiese (că a mâncat)
  • care noi / nosotras comiésemos (că am mâncat)
  • care vă / voi comieseis (că ai mâncat)
  • care ei / ellas / ustedes comiesen (că ei / ai mâncat)

Prezintă Subjunctiv perfect

Folosiți forma subjunctivă actuală a haber (care este neregulat) și urmați-l cu participiu trecut.

  • care sunt haya salido (că am plecat)
  • care tú hayas salido (că ai plecat)
  • care el / ella / tu haya salido (că a plecat)
  • care suntem noi hayamos salido (că am plecat)
  • care vă / voi hayáis salido (că ai plecat)
  • care ei / ellas / ustedes hayan salido (că ei / ai plecat)

Past Subjunctive Perfect

Pentru a conjuga trecutul subjunctiv perfect, cunoscut și sub numele de mai mult ca perfect, folosiți forma subjunctivă din trecut haber și urmați-l cu participiul trecut. Deși ambele -Ra și -Se- forme de haber sunt posibile, prima este mai frecventă și este prezentată mai jos.

  • care sunt hubiera salido (pe care o lăsasem)
  • care tú hubieras salido (că ai plecat)
  • care el / ella / tu hubiera salido (pe care l-a plecat)
  • care suntem noi hubiéramos salido (că lăsasem)
  • care vă / voi hubieráis salido (că ai plecat)
  • care ei / ellas / ustedes hubieran salido (că ei / ai plecat)