Verbul spaniol motor înseamnă să te miști. În majoritatea cazurilor, acesta poate fi folosit la fel ca verbul „a se deplasa” în engleză, cum ar fi pentru a muta un obiect dintr-un loc în altul sau pentru a schimba pozițiile. De exemplu, puteți spune Vamos a mover los muebles (Vom muta mobilierul).
Conjugarea lui motor urmează regulat -er model de verb, dar este un verb care schimbă tulpina. Acest articol include motor conjugări în indicativul prezent, trecut, condițional și viitor, subjunctivul prezent și trecut, dispoziția imperativă și alte forme verbale.
Mover vs. Mudar
motor nu poate fi folosit pentru a vorbi despre schimbarea locului unde trăiește. În acest scop, în spaniolă trebuie să folosiți verbul mudarse. Deci, dacă spui că te vei muta într-o altă țară, în spaniolă trebuie să spui Me voy a mudar to another country. De asemenea, verbul motor este adesea folosit ca verb reflexiv, moverse, a vorbi despre mișcarea pe sine. De exemplu, Me moví para no estorbar (M-am mutat ca să nu fiu în cale).
Urmăriți modificarea tulpinii atunci când vă conjugati
Verbul motor este un -er verb ca beberșihacer. In orice caz, motor este un verb care schimbă tulpina. Asta înseamnă că atunci când îl conjugă, uneori există o schimbare în tulpina verbului, și nu doar sfârșitul. În acest caz, vocala o schimbări la UE când se găsește în silaba stresată a verbului. De exemplu, Muevo los dedos (Îmi mut degetele).
Indicativ prezent prezent
În prezentul timp indicativ, tulpina se schimbă o la UE are loc în toate conjugările, cu excepția cazului nosotros și vosotros.
yo | muevo | ma mut | Muevo la cap pentru a spune nu. |
tú | mueves | Te misti | Mueves los muebles for the fiesta. |
Usted / él / ella | mueve | Tu / el / ea se mișcă | Ella mueve las caderas al bailar. |
nosotros | movemos | Ne miscam | Noi ne mutați în caros. |
Vosotros | MOVEIS | Te misti | Vosotros movéis las cajas of the mudanza. |
Ustedes / ellos / Ellas | mueven | Tu / ei se mișcă | Ellos a mutat mana pentru saludar. |
Mover Preterite Indicative
În tensiunea indicativă preterită nu există schimbări de tulpini de care să vă faceți griji.
yo | Movi | m-am mutat | Yo moví the cap pentru a spune nu. |
tú | moviste | Te-ai miscat | Tú moviste los muebles for the fiesta. |
Usted / él / ella | movió | Te-ai mutat | Ella movió las caderas al bailar. |
nosotros | movimos | Ne-am mutat | Noi ne mutați carro la stacionamiento. |
Vosotros | movisteis | Te-ai miscat | Vosotros movisteis las cajas of the mudanza. |
Ustedes / ellos / Ellas | movieron | Tu / ei s-au mutat | Ellos a mutat mâna pentru saludar. |
Mover Imperfect Indicativ
În tensiunea indicativă imperfectă nu există nici o modificare ortografică. Tensiunea indicativă imperfectă poate fi tradusă în engleză ca „folosit pentru a se deplasa” sau „era în mișcare”.
yo | Movia | Obișnuiam să mă mișc | Yo movia the cap pentru a spune nu. |
tú | movías | Obișnuiai să te miști | Tú movies los muebles for the fiesta. |
Usted / él / ella | Movia | Tu / el / ea obișnuia să se miște | Ella movía las caderas al bailar. |
nosotros | movíamos | Ne-am mutat | Noi ne vom muta masina la sediul |
Vosotros | movíais | Obișnuiai să te miști | Vosotros movíais las cajas of the mudanza. |
Ustedes / ellos / Ellas | movían | Tu / ei obișnuiau să se miște | Ellos a mutat mâna pentru saludar. |
MoverFuture Indicative
Pentru a conjuga tensiunea indicativă de viitor, adăugăm pur și simplu sfârșitul viitor (é, ás, á, emos, éis, án) la forma infinitivului.
Nu există nici o schimbare tulpină în aceste conjugări.
yo | moveré | ma voi muta | Mutați capul pentru a spune nu. |
tú | moverás | Te vei muta | Mute moverás los muebles for the fiesta. |
Usted / él / ella | moverá | Tu / el / ea se va muta | Ella moverá las caderas al bailar. |
nosotros | moveremos | Ne vom muta | Noi ne mutați el carro la sediul |
Vosotros | moveréis | Te vei muta | Vosotros moveréis las cajas of mudanza .. |
Ustedes / ellos / Ellas | moverán | Voi / ei se vor muta | Ellos moverán la mano pentru saludar. |
Mover Perifrastic Indicativ viitor
yo | voy un mover | Mă voi muta | Yo voy a mover the head pentru a spune nu. |
tú | vas a muta | Te vei muta | Tú vas a mover los muebles for the fiesta. |
Usted / él / ella | va muta | Tu / el / ea se va muta | Ella va a mover las caderas al bailar. |
nosotros | vamos un mutator | Vom muta | Noi ne spunem un autovehicul al staționării. |
Vosotros | este un mutant | Te vei muta | Vosotros va fi un mutător las cajas of the mudanza. |
Ustedes / ellos / Ellas | van a mover | Voi / ei se vor muta | Ellos van a mover la mano pentru saludar. |
Mover Conditional Indicative
Similar cu tensiunea viitoare, tensiunea indicativă condițională se formează prin adăugarea condiționalului adecvat (ía, ías, ía, íamos, íais, ían) la infinitivul verbului.
yo | movería | M-aș muta | Mutați capul pentru a spune nu. |
tú | moverías | Te-ai muta | Mute moverías los muebles for the fiesta. |
Usted / él / ella | movería | Tu / el / ea s-ar muta | Ella movería las caderas al bailar. |
nosotros | moveríamos | Ne-am muta | Noi ne putem muta mașina la sediul. |
Vosotros | moveríais | Te-ai muta | Vosotros moveríais las cajas of the mudanza. |
Ustedes / ellos / Ellas | moverían | Tu / ei s-ar muta | Ellos a mutat mâna pentru saludar. |
Mover Present Progressive / Gerund Form
prezent progresiv tensiunea se formează cu conjugarea prezentă a verbului estar (a fi) și participiul sau gerunzul prezent, gerundio in spaniola. Pentru -er verbe, participiul prezent se formează cu finalul -iendo.
Prezent progresiv al Mover: está moviendo
ea se misca -> Ella este în mișcare las caderas al bailar.
Mover Past Participle
participiu trecut de -er verbele se formează cu finalul -fac, și poate fi folosit ca adjectiv sau pentru a forma tancuri compuse, cum ar fi prezentul perfect și pluperfectul.
Prezent perfect de Mover: ha movido
ea s-a mutat -> Ella ha movido las caderas al bailar.
Mover Present Subjunctive
În prezenta tensiune subjunctivă, tulpina se schimbă o la UE are loc în toate conjugările, cu excepția cazului nosotros și vosotros.
Que yo | mueva | Că mă mut | Carla no quiere que yo mueva the cap pentru a spune nu. |
Que tú | muevas | Că te miști | MAmá quiere que tue to the muebles for the fiesta. |
Que tu / el / ella | mueva | Că vă mutați | A Carlos nu-i place să-i placă caderelor la bailar. |
Que nosotros | movamos | Că ne mișcăm | El doamnei recomandă să ne mutați el în caroserie. |
Vă spunem | mováis | Că te miști | Eric așteaptă-ți că îți poți muta păcatele. |
Que ustedes / ellos / ellas | muevan | Că tu / ei se mișcă | Ana așteaptă ca ei să meargă la mână pentru saludar. |
Mover Imperfect Subjunctive
Tabelele de mai jos arată două moduri diferite de a conjuga tensiunea subjunctivă imperfectă. Ambele forme sunt corecte și nu trebuie să vă faceți griji cu privire la modificările tulpinii în niciuna.
Opțiunea 1
Que yo | moviera | Că m-am mutat | Carla no quería que yo moviera the head pentru a spune nu. |
Que tú | movieras | Că te-ai mutat | Mamá quería que tú filmează los muebles for the fiesta. |
Que tu / el / ella | moviera | Că te-ai mutat | A Carlos nu le gustaba că ea se mișcă la cadere la bailar. |
Que nosotros | moviéramos | Că ne-am mutat | El doamne recomandă să ne mutați noi în caroserie. |
Vă spunem | movierais | Că te-ai mutat | ERic esperaba care vă îndreptați lucrurile pentru caștile moștenirii. |
Que ustedes / ellos / ellas | movieran | Că tu / ei s-au mutat | Ana așteaptă să le filmeze mâna pentru saludar. |
Opțiunea 2
Que yo | moviese | Că m-am mutat | Carla no quería que yo filme la cap pentru a spune nu. |
Que tú | movieses | Că te-ai mutat | Mamá quería que tú filme los muebles for the fiesta. |
Que tu / el / ella | moviese | Că te-ai mutat | A Carlos no le gustaba que ella filmează las caderas al bailar. |
Que nosotros | moviésemos | Că ne-am mutat | El doamne recomandă să ne mișcăm noi în fața locului. |
Vă spunem | movieseis | Că te-ai mutat | Eric esperaba care vă filmeze cajas-urile. |
Que ustedes / ellos / ellas | moviesen | Că tu / ei s-au mutat | Ase așteaptă ca ei să filmeze la mână pentru saludar. |
Mover Imperative
Tabelele de mai jos arată conjugările imperative ale dispoziției, care sunt comenzi directe. Există comenzi pozitive și negative.
Aici, din nou, veți vedea schimbarea tulpinii o UE în toate conjugările, cu excepția cazului nosotros și vosotros.
Comenzi pozitive
tú | mueve | Mișcare! | ¡Mueve los muebles for the fiesta! |
usted | mueva | Mișcare! | ¡Mueva las caderas al bailar! |
nosotros | movamos | Să trecem! | ¡Movamos el carro al estacionamiento! |
Vosotros | mutat | Mișcare! | ¡Mișcat las cajas de la mudanza! |
Ustedes | muevan | Mișcare! | ¡Muevan la mână pentru saludar! |
Comenzi negative
tú | fara muevas | Nu vă mișcați! | ¡No muevas los muebles for the fiesta! |
usted | nu mueva | Nu vă mișcați! | ¡No mueva las caderas al bailar! |
nosotros | nu movamos | Să nu ne mișcăm! | ¡No movamos el carro al estacionamiento! |
Vosotros | fără mișcare | Nu vă mișcați! | ¡No mováis las cajas of the mudanza! |
Ustedes | nu muevan | Nu vă mișcați! | ¡No muevan la mano pentru saludar! |