Unul dintre cele mai frecvente verbe în spaniolă, hacer, ceea ce înseamnă „a face” sau „a face”, este extrem de neregulat. Acest articol demonstrează hacer conjugări în indicativul prezent, trecut și viitor, subjunctivul prezent și trecut, imperativul și alte forme verbale.
La conjugare hacer, A în tulpină se schimbă uneori la e sau eu, si c uneori se schimbă la z sau g. Singurele alte verbe care urmează același model de conjugare sunt cele derivate din acesta, cum ar fi contrahacer (pentru copiere sau contrafacere), deshacer (pentru a dezlipi sau anula) și rehacer (pentru a reface sau reface).
Folosind Verb Hacer
Verbul hacer în general înseamnă „a face” sau „a face”, dar poate face parte și din alte expresii utile. De exemplu, poate însemna „acum”, ca și în timpul timpului. De aici, fraza hace 10 ani înseamnă „acum zece ani” și hace cinco minutos înseamnă „acum cinci minute”.
Verbul hacer este de asemenea folosit pentru a vorbi despre vreme. De exemplu, hace frío înseamnă „este frig”. Puteți face aceeași construcție cu
hace calor, hace viento, face frescă, etc. (este cald, vânt, rece, etc.).Prezentare Hacer Indicativ
În prezent indicativ încordat, singura conjugare neregulată a hacer este prima persoană singular (yo).
yo | HAGO | fac | Sunt hago la tarea toate zilele. |
tú | haces | Tu faci | Tú are hrana pentru familia. |
Usted / él / ella | HARE | Tu / el / ea face | Ella hace artesanías hermosas. |
nosotros | hacemos | Facem | Noi facem exerciții în sala de sport. |
Vosotros | hacéis | Tu faci | Vosotros hacéis las compras in the shop. |
Ustedes / ellos / Ellas | Hacen | Tu / ei fac | Ellos are toata ziua. |
Hacer Preterit Indicativ
Observați că în preterit încordat, A în tulpina din hacer modificări la un eu. Acestea sunt toate formele neregulate.
yo | Hice | am facut | Te uit la tarea tuturor zilelor. |
tú | Hiciste | Ai facut | Tic hiciste la mâncare pentru familie. |
Usted / él / ella | Hizo | Tu / el / ea a făcut | Ella hizo artesanías hermosas. |
nosotros | hicimos | Am făcut | Noi suntem hicimos exercițiu în sala de sport. |
Vosotros | hicisteis | Ai facut | Vosotros hicisteis las compras in the shop. |
Ustedes / ellos / Ellas | hicieron | Tu / ei au făcut | Ellos a lăsat cameră tuturor zilelor. |
Hacer Imperfect Indicativ
imperfect tensiunea este conjugată în mod regulat, folosind tulpina HAC plus sfârșitul imperfect pentru -er verbe (ía, ías, ía, íamos, íais, ían). Nu uitați că imperfectul poate fi tradus ca „făcea” sau „obișnuia să facă”.
yo | hacia | Obișnuiam | Eu fac față tuturor zilelor. |
tú | hacías | Obișnuiai să faci | Așa că face mâncare pentru familie. |
Usted / él / ella | hacia | Tu / el / ea făceau | Ella hacía artesanías hermosas. |
nosotros | hacíamos | Obișnuiam să facem | Noi facem exerciții în sala de sport. |
Vosotros | hacíais | Obișnuiai să faci | Vosotros hacíais las compras in the shop. |
Ustedes / ellos / Ellas | hacían | Tu / ei obișnuiau să facă | Ellos a făcut cameră în toate zilele. |
Indicatorul viitor Hacer
Verbul hacer este neregulată în viitor tensionată. Conjugarea ei începe cu forma prejudiciată.
yo | iepure de câmp | Voi face | Am făcut parte din toate zilele. |
tú | Haras | Tu va face | Ar trebui să faci mâncare pentru familie. |
Usted / él / ella | hara | Tu / el / ea va face | Ella hará artesanías hermosas. |
nosotros | haremos | Noi va face | Nosotros haremos exercițiu în sala de sport. |
Vosotros | haréis | Tu va face | Vosotros haréis las compras in the shop. |
Ustedes / ellos / Ellas | Haran | Tu ei va face | Ellos harán la cama to the days. |
Hacer Perifrastic Indicativ viitor
Viitorul perifrastic se formează folosind conjugarea indicativă prezentă a verbului ir (a merge), prepoziția A, iar infinitivul hacer.
yo | voy a hacer | Am de gând să fac | Voi fac o tarea tuturor zilelor. |
tú | vas a hacer | Tu esti va face | Tú vas a face mâncarea pentru familia. |
Usted / él / ella | va a hacer | Tu / el / ea va face | Ella va a face artesanías hermosas. |
nosotros | Vamosun hacer | Noi suntem va face | Noi facem un exercițiu în sala de sport. |
Vosotros | vais a hacer | Tu esti va face | Vosotros va face a face compras în magazin. |
Ustedes / ellos / Ellas | van a hacer | Tu / ei sunt va face | Ellos va face to the cama all the days. |
Hacer Prezentă Forma Progresivă / Gerund
Echivalentul formei în limba engleză, gerunziu sau participiul prezent, este -ando sau -iendo formular în spaniolă. Gerund pentru hacer se formează regulat, folosind finalul -iendo.
Prezent progresiv al Hacer | este haciendo | Ea face | Ella stă în faza artesanías hermosas. |
Hacer Past Participle
Participiul trecut pentru hacer este neregulat: Hecho. Una dintre principalele utilizări ale participatului trecut este formarea de timpuri compuse cum ar fi prezent perfect.
Prezent perfect de hacer | ha făcut | Ea a făcut | Ella ha hecho artesanías hermosas. |
Indicativ condițional Hacer
condițional Tensiunea este folosită pentru a vorbi despre posibilități și este tradusă în engleză ca „would + verb”. De exemplu, Ce faci pentru tine? (Ce ai face pentru copiii tăi?). În indicativul condițional, verbul hacer este neregulat și folosește tulpina prejudiciată.
yo | Haría | aș face | Am haría la tarea toți zilele și timpul tău. |
tú | harías | Tu ar face | Tú harías hrana pentru familia și supiraras cocinar. |
Usted / él / ella | Haría | Tu / el / ea ar face | Ella haría artesanías hermosas si pudiera. |
nosotros | haríamos | Noi ar face | Noi facem exerciții în sala de sport, dar este foarte caro. |
Vosotros | haríais | Tu ar face | Vosotros haríais las compras in the shop, dar este mai ușor prin Internet. |
Ustedes / ellos / Ellas | Harian | Tu ei ar face | Ellos a făcut cameră în toate zilele, dar se lasă olvida. |
Hacer Prezent Subjunctiv
prezent subjunctiv este folosit pentru a vorbi despre îndoieli, dorințe, emoții, recomandări sau alte situații subiective.
Que yo | haga | Asta fac | La maestra pide, care le-a făcut tarea tuturor zilelor. |
Que tú | hagas | Asta faci | Tu hiye quiere care te face mâncare pentru familia. |
Que tu / el / ella | haga | Că tu / el / ea faci | El vendedor necesită ca ea să fie artizanales hermosas. |
Que nosotros | hagamos | Asta facem | El medicul sugerează că noi facem exerciții în sala de sport. |
Vă spunem | hagáis | Asta faci | El sugerează cocinero care îți împărtășesc cumpărăturile. |
Que ustedes / ellos / ellas | Hagan | Că tu / ei creează | La abuela așteaptă ceea ce le-a făcut lor toți zilele. |
Hacer Imperfect Subjunctive
imperfect subjunctiv este folosit în situații similare cu subjunctivul prezent, dar în trecut. Există două opțiuni pentru conjugarea subjunctivului imperfect.
Opțiunea 1
Que yo | hiciera | Asta am făcut | La maestra pedía, care le-a făcut să spună toate zilele. |
Que tú | hicieras | Asta ai făcut | Tu hijo quería care face hicieras mâncare pentru familia. |
Que tu / el / ella | hiciera | Asta / tu / ea a făcut | El vendedor necesită că ea face hiciera artizanales hermosas. |
Que nosotros | hiciéramos | Asta am făcut | El a făcut medicul care ne practică exercițiul în sala de sport. |
Vă spunem | hicierais | Asta ai făcut | El a cocinero sugirió care vă puteți face pe care le compras în magazin. |
Que ustedes / ellos / ellas | hicieran | Că tu / ei au făcut | La abuela așteaptă-le pe care le-a adus la bătaie toți zilele. |
Opțiunea 2
Que yo | hiciese | Asta am făcut | La maestra pedía, care îi fac pe torește toate zilele. |
Que tú | hicieses | Asta ai făcut | Tu hijo quería care este cel care ascultă masa pentru familia. |
Que tu / el / ella | hiciese | Asta / tu / ea a făcut | El vânzător necesită ca ea să facă obiectul artizanelor. |
Que nosotros | hiciésemos | Asta am făcut | El a făcut medicul pentru a ne exerciționa în sala de sport. |
Vă spunem | hicieseis | Asta ai făcut | El a făcut cocinero să vă sugereze pentru a face cumpărături în magazin. |
Que ustedes / ellos / ellas | hiciesen | Că tu / ei au făcut | La abuela așteaptă-le pe care le-a făcut ca toți zilele să le facă. |
Hacer Imperativ
imperativ starea de spirit este folosită pentru a da comenzi directe. Există comenzi pozitive și negative. Observați că persoana a doua comandă singulară Haz este neregulat.
Comenzi pozitive
tú | Haz | Face! | ¡Haz the food for the family! |
usted | haga | Face! | ¡Haga artesanías hermosas! |
nosotros | hagamos | Să facem! | ¡Hagamos exercițiu în sala de sport! |
Vosotros | haced | Face! | ¡Haced las compras în magazin! |
Ustedes | Hagan | Face! | ¡Hagan la cama toți zilele! |
Comenzi negative
tú | fara hagas | Nu face! | ¡Fără mâncare pentru familia! |
usted | nu haga | Nu face! | ¡No haga artesanías hermosas! |
nosotros | nu hagamos | Să nu facem! | ¡No hagamos exercițiu în sala de sport! |
Vosotros | fara hagáis | Nu face! | ¡Fără hagáis las compras în magazin! |
Ustedes | nu hagan | Nu face! | ¡No hagan la cama toți zilele! |