Poder este o comună verb auxiliar care este frecvent utilizat ca echivalentul lui "poate" sau "a putea." Verbul Poder este prezentat proeminent în celebra frază "Da se poate"poate fi tradus în mod vag ca" Da, putem ", sau într-un fel literal, ca" Cu siguranță se poate. "
conjugare de Poder este foarte neregulat; este un verb care schimbă tulpina, deoarece -o- în tulpină se schimbă adesea la U- sau -ue-și finalul se poate schimba și el. Nu există alte verbe care să urmeze același tipar. Conjugările Poder includ dispoziția indicativă (prezent, trecut, condițional, viitor), dispoziția subjunctivă (prezent și trecut), dispoziția imperativă și alte forme verbale.
Indicativ prezent prezent
În prezentul timp indicativ, modificarea tulpinii o la ue apare în toate conjugările, cu excepția nosotros și vosotros.
yo | puedo | Yo puedo hablar dos idiomas. | Pot vorbi două limbi. |
tú | puedes | Tú puedes bailar bien. | Poți dansa bine. |
Usted / él / ella | puede | Ella poate face un lucru excelent. | Poate face o treabă excelentă. |
nosotros | Podemos | Ne putem corecta un maraton. | Putem alerga un maraton. |
Vosotros | podéis | Vosotros podéis ir a la fiesta. | Puteți merge la petrecere. |
Ustedes / ellos / Ellas | pueden | Ellos poate cânta un instrument. | Ei pot cânta la un instrument. |
Indicativ preterit
Există două forme ale timpului trecut în spaniolă: preteritul și imperfectul. preterit descrie acțiunile finalizate din trecut. Unele verbe au semnificații ușor diferite atunci când sunt conjugate în preterit față de imperfect. Atunci când se utilizează Poder în preterit, implică faptul că acțiunea a fost realizată cu succes, în timp ce în imperfectul încordat numai ea dă sensul că subiectul a avut capacitatea de a face acțiunea, dar nu este clar dacă a fost realizată sau nu. Din acest motiv, Poder în preterit se traduce așa cum „a fost capabil”. De asemenea, observați că tulpina se schimbă de la o la u pentru această conjugare neregulată a preteritului.
yo | pude | Yo pude hablar dos idiomas. | Am putut să vorbesc două limbi. |
tú | pudiste | Tú pudiste bailar bien. | Ai putut să dansezi bine. |
Usted / él / ella | pudo | Ella pudo face un lucru excelent. | A putut să facă o treabă excelentă. |
nosotros | pudimos | Nosotros pudimos corr una maratón. | Am putut să alergăm un maraton. |
Vosotros | pudisteis | Vosotros pudisteis ir a la fiesta. | Ai putut să mergi la petrecere. |
Ustedes / ellos / Ellas | pudieron | Ellos pudieron să cânte un instrument. | Au putut să cânte la un instrument. |
Indicativ imperfect
imperfect tense descrie acțiunile în curs sau repetate în trecut. Poder în tensiunea imperfectă implică faptul că cineva a avut capacitatea de a face ceva, dar nu spune dacă a făcut-o sau nu. Prin urmare, Poder în imperfect poate fi tradus ca „ar putea” sau „obișnuit să poată”.
yo | podía | Yo podía hablar dos idiomas. | Aș putea vorbi două limbi. |
tú | podías | Tú podías bailar bien. | Tu ar putea dansezi bine. |
Usted / él / ella | podía | Ella podia face un lucru excelent. | Ea ar putea fă o treabă excelentă. |
nosotros | podíamos | Noi putem să corectăm o maraton. | Noi ar putea alearga la un maraton. |
Vosotros | podíais | Vosotros podíais ir a la fiesta. | Tu ar putea mergi la petrecere. |
Ustedes / ellos / Ellas | podían | Ellos poate să cânte un instrument. | ei ar putea A canta la un instrument. |
Indicativ viitor
Tensiunea viitoare este de obicei conjugată începând cu forma infinitivului, dar observați că Poder este neregulat, deoarece folosește tulpina podr- in schimb.
yo | podré | Yo podré hablar dos idiomas. | Voi putea vorbi două limbi. |
tú | podrás | Tú podrás bailar bien. | Tu va fi capabil să dansezi bine. |
Usted / él / ella | podrá | Ella poate face un lucru excelent. | Ea va fi capabil să fă o treabă excelentă. |
nosotros | podremos | Nosotros podremos corr una maratón. | Noi va fi capabil să alearga la un maraton. |
Vosotros | podréis | Vosotros podréis ir a la fiesta. | Tu va fi capabil să mergi la petrecere. |
Ustedes / ellos / Ellas | podrán | Ellos podrán cântă un instrument. | ei va fi capabil să A canta la un instrument. |
Indicativ viitor perifrastic
yo | voy a poder | Yo voy a power hablar dos idiomas. | Voi putea să vorbesc două limbi. |
tú | vas a poder | Tú vas a poder bailar bien. | Tu vor putea dansezi bine. |
Usted / él / ella | va o putere | Ella va putea face un lucru excelent. | Ea va fi capabil fă o treabă excelentă. |
nosotros | vamos a poder | Nosotros vamos a power correr una maratón. | Noi vor putea alearga la un maraton. |
Vosotros | vais a power | Vosotros va avea o putere ir a fiesta. | Tu vor putea mergi la petrecere. |
Ustedes / ellos / Ellas | van a power | Ellos van a poder tocar un instrument. | ei vor putea A canta la un instrument. |
Forma progresivă / gerundină prezentă
progresiv folosirea timpurilor estar cu gerunziu, pudiendo. Observați că tulpina se schimbă de la o la u în gerund. Deși verbul auxiliar Poder poate fi folosit în forma progresivă, nu este folosit într-adevăr în acest fel în engleză, astfel încât traducerea ar putea suna un pic penibil.
Prezent progresiv al Poder | este pudiendo | Ella este în stare să facă un lucru excelent. | Ea este capabilă să facă o treabă excelentă. |
Participiu trecut
Tensiunile perfecte sunt realizate folosind forma corespunzătoare de haber si participiu trecut, podido.
Prezent perfect de Poder | ha podido | Ella ha podido a face un lucru excelent. | A reușit să facă o treabă excelentă. |
Indicativ condițional
La fel ca viitorul încordat, condițional tensiunea este de obicei conjugată începând cu forma infinitivului, dar în cazul lui Poder tulpina este de fapt podr-.
yo | podría | Puteți vorbi despre două idiomas și vii în altă țară. | Aș putea să vorbesc două limbi dacă aș trăi într-o altă țară. |
tú | podrías | Tú podrías bailar bien si practicaras mai mult. | Tu ar putea să dansați bine dacă ați practicat mai mult. |
Usted / él / ella | podría | Ella poate face un lucru excelent, dar este foarte perezosa. | Ea ar putea să fă o treabă excelentă, dar este foarte leneșă. |
nosotros | podríamos | Noi putem să corectăm un maraton și să ne antrenăm suficient. | Noi ar putea să aleargă un maraton dacă ne-am antrenat suficient. |
Vosotros | podríais | Vosotros podríais ir a the fiesta si te dieran permiso. | Tu ar putea să mergi la petrecere dacă ai permisiunea. |
Ustedes / ellos / Ellas | podrían | Ellos poate să cânte un instrument și clases de tomaran. | ei ar putea să să cânte la un instrument dacă au luat lecții. |
Subjunctiv prezent
prezent subjunctiv are schimbarea tulpinii o la ue în toate conjugările, cu excepția nosotros și vosotros, la fel ca în prezentul timp indicativ.
Que yo | pueda | Mamá espera que yo pueda hablar dos idiomas. | Mama speră că pot vorbi două limbi. |
Que tú | puedas | El instructor se așteaptă ca să poarte bailar bine. | Instructorul speră că poți dansa bine. |
Que tu / el / ella | pueda | El poate aștepta ca ea să facă un lucru excelent. | Seful spera ca poate face o treaba excelenta. |
Que nosotros | podamos | El se așteaptă la așteptarea care ne poate corecta un maraton. | Trainerul speră că vom putea alerga la un maraton. |
Vă spunem | podáis | Patricia așteaptă ca voi să vă puteți face la sărbătoare. | Patricia speră că poți merge la petrecere. |
Que ustedes / ellos / ellas | puedan | Su padre aștepta ca ustedes puedan să cânte un instrument. | Tatăl tău speră că poți cânta la un instrument. |
Subjunctivul Poder Imperfect
Există două opțiuni pentru conjugarea imperfect subjunctiv, și ambele opțiuni au modificarea tulpinii o la u.
Opțiunea 1
Que yo | pudiera | Mamá esperaba que yo pudera hablar dos idiomas. | Mama spera că pot vorbi două limbi. |
Que tú | pudieras | Instructorul esperaba care tú pudieras bailar bien. | Instructorul spera că poți dansa bine. |
Que tu / el / ella | pudiera | El poate aștepta ca ea să facă o muncă excelentă. | Seful spera ca poate face o treaba excelenta. |
Que nosotros | pudiéramos | El este înrădăcinat în așteptare care ne permite să corecteze un maraton. | Trainerul spera că putem alerga un maraton. |
Vă spunem | pudierais | Patricia așteaptă să vă puteți purta la iveală. | Patricia spera că poți merge la petrecere. |
Que ustedes / ellos / ellas | pudieran | Suportul tău așteptă să folosească un instrument. | Tatăl tău spera că poți cânta la un instrument. |
Opțiunea 2
Que yo | pudiese | Mamá esperaba que yo pudiese hablar dos idiomas. | Mama spera că pot vorbi două limbi. |
Que tú | pudieses | Instructorul esperaba care tú budieses bailar bien. | Instructorul spera că poți dansa bine. |
Que tu / el / ella | pudiese | El poate aștepta ca ea să poată face un lucru excelent. | Seful spera ca poate face o treaba excelenta. |
Que nosotros | pudiésemos | El se așteaptă la așteptare care ne permite să corecteze un maraton. | Trainerul spera că putem alerga un maraton. |
Vă spunem | pudieseis | Patricia așteaptă să-ți faci pudiee ir ir the fiesta. | Patricia spera că poți merge la petrecere. |
Que ustedes / ellos / ellas | pudiesen | Suportul tău de așteptare care face ca pudiesen să cânte un instrument. | Tatăl tău spera că poți cânta la un instrument. |
Imperativul Poder
imperativ starea de spirit este folosită pentru a da ordine sau comenzi. Nu este obișnuit să dai cuiva comanda „să poată face ceva”. Prin urmare, formele imperative ale Poder sunet incomod, mai ales în formele negative.
Comenzi pozitive
tú | puede | ¡Puede bailar bien! | Puteti dansa bine! |
usted | pueda | ¡Pueda hacer un trabajo excelente! | Poți să faci o treabă excelentă! |
nosotros | podamos | ¡Podamos correr una maratón! | Să putem să alergăm un maraton! |
Vosotros | poded | ¡Poded ir a la fiesta! | Puteti merge la petrecere! |
Ustedes | puedan | ¡Puedan cânta un instrument! | Fiți capabili să cântați la un instrument! |
Comenzi negative
tú | nu puedas | ¡No puedas bailar bien! | Nu puteți dansa bine! |
usted | nu pueda | ¡No pueda hacer un excelente trabajo! | Nu puteți face o treabă excelentă! |
nosotros | nu podamos | ¡No podamos correr una maratón! | Să nu putem să alergăm un maraton! |
Vosotros | fără podáis | ¡No podáis ir a la fiesta! | Nu puteți merge la petrecere! |
Ustedes | nu puedan | ¡No puedan cânta un instrument! | Nu puteți cânta la un instrument! |