Conjugarea verbelor imperfecte indicative spaniole

Ca unul dintre spanioli două simple timpuri trecute, imperfectindicativ are o conjugare asta este esențial să înveți. Este forma verbului folosită cel mai des pentru a descrie condițiile așa cum au existat în trecut, pentru a oferi cunoștințe despre evenimente și pentru a descrie acțiunile obișnuite.

Utilizarea Estudiar ca exemplu de conjugare

Ca și în cazul altor forme de conjugare, formele indicative imperfecte se realizează prin eliminarea infinitiv sfârșitul verbului (-ar, -er sau -IR) și înlocuind-o cu un final care indică cine execută acțiunea verbului.

De exemplu, forma infinitivă a verbului care înseamnă „a studia” este Estudiar. Finalul său infinitiv este -ar, lăsând tulpina din estudi-. Pentru a spune „studiam”, adaugă -aba la tulpină, formând estudiaba. Pentru a spune „studiați” (informal informal), adăugați -abas la tulpină, formând estudiabas. Alte forme există pentru alte persoane. (Notă: în această lecție, formele „se studiau”, „se învăța” și așa mai departe sunt folosite pentru a traduce indicativul imperfect. De asemenea, pot fi utilizate și alte traduceri, cum ar fi „folosit pentru a studia” sau chiar „studiat”. Traducerea folosită depinde de context.)

instagram viewer

Terminările sunt cu totul diferite pentru verbele care se termină în -er și -IR, dar principiul este același. Eliminați sfârșitul infinitivului, apoi adăugați sfârșitul corespunzător la tulpina rămasă.

Lista conjugărilor pentru Imperfect Tense

Următorul grafic arată conjugările pentru fiecare dintre cele trei tipuri de infinitiv. Terminările adăugate pentru fiecare verb sunt indicate cu caractere aldine. Pronumele, de multe ori nu este necesar în propoziții, sunt incluse aici pentru claritate.

-Ar verbe utilizând Lavar (de curățat) ca exemplu:

  • yo lavaba (Eram curat)
  • tú lavabas (făceai curățenie)
  • él / ella / you lavaba (el făcea curățenie, ea făcea curat, tu curățai)
  • nosotros / nosotras lavábamos (făceam curățenie)
  • voi / vă puteți spălaabais (făceai curățenie)
  • ei / ellas / ustedes lavo interdictie (făceau curățenie, curățai)

-er verbe utilizând aprender (pentru a învăța) ca exemplu:

  • yo aprendin absenta (Învățam)
  • învațăIas (înveți)
  • el / ella / you learningin absenta (el învăța, ea învăța, tu învățai)
  • nosotros / nosotras aprendíamos (învățam)
  • voi / vă puteți învățaIAIS (înveți)
  • ei / ellas / ustedes aprendIAN (învățau, învățai)

-IR verbe utilizând escribir (a scrie) ca exemplu:

  • eu scriuin absenta (Scriam)
  • scriuIas (scriai)
  • el / ella / tu scriiin absenta (scria, scria, scriai)
  • nosotros / nosotras scrieíamos (scriam)
  • tu / vosotras scrieIAIS (scriai)
  • ei / ellas / ustedes escribescIAN (scriau, scriai)

După cum observați, -er și -IR verbele urmează același tipar în indicativul imperfect. De asemenea, formele individuale de la prima și a treia persoană (formele „eu” și „el / ea / dumneavoastră”) sunt aceleași. Prin urmare estudiaba ar putea însemna „studiam”, „studia el”, „ea studia” sau „studiați”. Dacă contextul nu altfel se indică, un pronume sau un substantiv subiect este folosit înainte de verb în astfel de cazuri pentru a indica cine îndeplinește acțiune.

Verbe neregulate

Doar trei verbe (și verbele derivate din ele, cum ar fi prever) sunt neregulate în tensiunea imperfectă:

Ir (a merge):

  • yo iba (Am fost de gând)
  • tú ibas (tu mergeai)
  • el / ella / you iba (el mergea, ea mergea, tu mergeai)
  • nosotros / nosotras íbamos (mergeam)
  • dumneavoastră / vosotras ibáis (tu mergeai)
  • ei / ellas / ustedes iban (mergeau, mergeai)

Ser (a fi):

  • yo eră (Am fost)
  • te șterge (ai fost)
  • el / ella / tu era (el era, ea era, tu erai)
  • nosotros / nosotras suntem (eram)
  • Voi / dvs. vă puteți epoca (ai fost)
  • ei / ellas / ustedes eran (au fost, ai fost)

Ver (a vedea):

  • yo veía (Vedeam)
  • tú veías (vedeai)
  • el / ella / tu veía (el vedea, ea vedea, tu vedeai)
  • nosotros / nosotras veíamos (vedeam)
  • Voi (vedeai)
  • ei / ellas / ustedes veían (vedeau, te vedeai)

Exemple de propoziții:

  • Llamó a la policía while yo compraba Drogas. (A chemat poliția în timp ce eu cumpăra droguri.)
  • Así vestíamos hace 100 de ani. (Așa suntem noi îmbrăcat acum 100 de ani.)
  • Se saturaba el aer cu olores. (Aerul era saturat cu mirosuri.)
  • ¿Qué hacían los famosos antes de convertirse în stele? (Ce făcut oamenii celebri do înainte să devină stele?)
  • Estaba clar que nu queríais otra cosa. (Aceasta a fost clar te-ai didnu vrei alt lucru.)
  • Creo que todos Eran Inocentes. (Cred tot au fost nevinovat.)
  • En Buenos Aires comprábamos los regalos de Navidad. (Noi cumparat Cadouri de Crăciun în Buenos Aires.)
  • Los indigene vivíamos într-un stat de infrahumanitate. (Noi indigeni trăit o stare de subumanitate.)