John Baxter Taylor: primul medalist afro-american de aur

click fraud protection

John Baxter Taylor a fost primul afro-american care a câștigat un olimpic Medalie de aur și primul care a reprezentat Statele Unite la o competiție sportivă internațională.

La 5’11 și 160 de kilograme, Taylor era un alergător înalt, lung și rapid. În scurta sa și prolifică carieră atletică, Taylor a obținut patruzeci și cinci de cupe și șaptezeci de medalii.

După moartea prematură a lui Taylor, la doar câteva luni după câștigurile sale olimpice, Harry Porter, președintele interimar al echipei olimpice americane din 1908 a descris-o pe Taylor ca fiind

„[...] Mai mult ca bărbatul (decât sportivul) pe care John Taylor și-a pus amprenta. Destul de neobișnuit, genial, (și) amabil, sportivul de flotă, de față, era iubit oriunde se știe... Ca un far al cursei sale, exemplul său de realizare în atletism, bursă și bărbăție nu se va pierde niciodată, dacă într-adevăr nu este destinat să se formeze cu cel al Booker T. Washington."

Viața timpurie și o stea de înmugurire

Taylor s-a născut pe 3 noiembrie 1882, în Washington D.C. Cândva în copilăria lui Taylor, familia s-a mutat în Philadelphia. În urma liceului central, Taylor a devenit membru al echipei de urmărire a școlii. Pe parcursul anului său principal, Taylor a fost alergătorul echipei pentru un releu de la mile High School la Penn Relays. Deși Liceul Central a terminat al cincilea în cursa campionatului, Taylor a fost considerat cel mai bun alergător de un sfert de mile din Philadelphia. Taylor a fost singurul membru afro-american al echipei de piese.

instagram viewer

Absolventă de la Liceul Central în 1902, Taylor a participat la Brown Preparatory School. Nu numai că Taylor a fost membru al echipei de piste, a devenit alergătorul vedetă. În timp ce se afla la Brown Prep, Taylor a fost considerat cel mai bun trimestru școlar pregătitor din Statele Unite. În acel an, Taylor a câștigat Princeton Interscholastics, precum și Yale Interscholastics și a ancorat echipa de școală de la Penn Relays.

Un an mai târziu, Taylor s-a înscris la Wharton School of Finance la Universitatea din Pennsylvania și din nou, s-a alăturat echipei de piese. În calitate de membru al echipei de pistă a Universității din Pennsylvania, Taylor a câștigat alergarea de 440 de curte la Intercolegiat Campionatul Asociației Sportivilor Amatori din America (IC4A) și a înregistrat recordul intercolegial cu un timp de 49 1/5 secunde.

După ce a luat un hiatus de la școală, Taylor s-a întors la Universitatea din Pennsylvania în 1906 pentru a studia medicina veterinară și dorința sa de a urmări pista a fost domostită bine. Antrenându-se sub Michael Murphy, Taylor a câștigat cursa de 440 de curte cu un record de 48 4/5 secunde. În anul următor, Taylor a fost recrutat de către Clubul sportiv irlandez american și a câștigat cursa de 440 de curte la campionatul Uniunii Atletilor Amatori.

În 1908, Taylor a absolvit Școala de Medicină Veterinară a Universității din Pennsylvania.

Un concurent olimpic

Jocurile Olimpice din 1908 au avut loc la Londra. Taylor a concurat în releul de 1600 de metri, alergând cei 400 de metri din cursă, iar echipa Statelor Unite a câștigat cursa, făcând pe Taylor primul afro-american care a obținut o medalie de aur.

Moartea lui John Baxter Taylor

La cinci luni după ce a făcut istorie ca fiind primul medaliat cu aur olimpic afro-american, Taylor a murit la vârsta de douăzeci și șase de pneumonii tifoide. A fost înmormântat în cimitirul Eden din Philadelphia.

La înmormântarea lui Taylor, mii de oameni au adus un omagiu sportivului și medicului. Patru clerici i-au oficiat funeraliile și cel puțin cincizeci de trăsuri i-au urmat ascultarea până la Cimitirul Eden.

După moartea lui Taylor, mai multe publicații de știri au publicat necrologii pentru medalia de aur. În Zilnic Pennsilvan, ziarul oficial al Universității din Pennsylvania, un reporter a descris-o pe Taylor drept una dintre cele mai populare și respectate studenți din campus, scriind: „Nu putem să-i aducem un tribut mai mare - John Baxter Taylor: om din Pennsylvania, sportiv și gentleman”.

The New York Times a fost prezent și la înmormântarea lui Taylor. Publicația de știri a caracterizat serviciul ca fiind „unul dintre cele mai mari tribute plătite vreodată unui om colorat din acest oraș și l-a descris pe Taylor drept„ cel mai mare alergător negru din lume ”.