Din ce sunt făcute medaliile olimpice?

click fraud protection

Primele trei clasate ale fiecărei competiții olimpice au primit medaliile de aur, argint și bronz. În timp ce numele pare să o implice, medaliile de aur olimpice nu sunt 100% aur. La un moment dat, premiul acordat finalistului pe primul loc în fiecare competiție a fost aurul solid, dar acum medaliile de aur olimpice sunt realizate mai ales din argint. Pentru aceasta, medaliile de argint pe locul doi nu sunt întotdeauna 100% argint, deși conțin aceeași cantitate de argint ca medalia de aur. În ceea ce privește medalia de bronz pe locul al treilea, aceasta este făcută exact din ceea ce îi spune numele.

Compoziţie

Componența specifică și designul medaliilor olimpice este determinată de comitetul de organizare al orașului gazdă. Cu toate acestea, trebuie menținute standarde minime:

• Medaliile de aur și argint sunt de cel puțin 92,5% argint.
  • Medaliile de aur trebuie să fie placate cu cel puțin 6 grame de aur.
  • Toate medaliile olimpice trebuie să aibă o grosime de cel puțin 3 mm și un diametru de cel puțin 60 mm.
  • Medalii de bronz sunt bronz, an aliaj de cupru și de obicei staniu.
instagram viewer

Medaliile de argint la Olimpiada de iarnă PyeongChang 2018 au avut o puritate de 99,9%, potrivit Olympic.org. O medalie de aur a fost o medalie de argint placată cu 6 grame de aur, în timp ce bronzul format dintr-un aliaj de 90% cupru și 10% zinc.

Alte premii

Medaliile de aur, argint și bronz nu au fost întotdeauna acordate. În jocurile grecești originale, a fost așezată pe capul învingătorului o coroană de frunze de măslin luate dintr-un copac de lângă templul lui Zeus.

Când primele olimpiade moderne au avut loc la Atena în 1896, câștigătorii pe primul loc au primit medalii de argint, deoarece argintul era mai căutat la acea vreme. Alergătorii au obținut medalii de bronz. Câștigătorii la Jocurile Olimpice de la 1900 au primit trofee sau cupe în loc de medalii.

Obiceiul de a acorda medalii de aur, argint și bronz a început la Olimpiada de la St. Louis din 1904. Ultima medalie olimpică de aur care a fost realizată din aur solid a fost acordată în 1912 la Stockholm. După acel an, medaliile de aur au fost aurite mai degrabă decât aurul solid.

Metale ecologice

Jocurile Olimpice de vară din Rio 2016 au prezentat metale ecologice, cu aurul fără contaminare cu mercur. Mercurul și aurul sunt elemente notoriu dificil de separat. Argintul sterlin utilizat pentru medaliile de argint a fost parțial reciclat (aproximativ 30% din masă.) O parte din cupru folosit pentru fabricarea bronzului pentru medaliile de bronz a fost, de asemenea, reciclat.

Câteva medalii de aur solid

Deși medalia de aur olimpică este mai mult argintă decât aurul, există medalii de aur care sunt solide aur, cum ar fi Medalia de aur a Congresului și Medalia Premiului Nobel. Înainte de 1980, medalia Premiului Nobel era fabricată din aur de 23 de carate. Noile medalii ale Premiului Nobel sunt aur verde de 18 carate placat cu aur de 24 de carate.